Kooperatív tanulás a szaknyelvoktatásban: egy módszertani kísérlet tapasztalatai

Sándor Eszter és Szirtesné Kiss Ágota (2016) Kooperatív tanulás a szaknyelvoktatásban: egy módszertani kísérlet tapasztalatai. In: Módszertani kísérletek a nyelvoktatásban - motiváció és eredményesség. Budapesti Gazdasági Egyetem, Budapest, pp. 217-226. ISBN 978-615-5607-22-6

[thumbnail of Sandor_Szirtesne.pdf]
Előnézet
Szöveg
Sandor_Szirtesne.pdf - Megjelent verzió

Download (598kB) | Előnézet
[thumbnail of Nyilatkozat_Sándor Eszter_Kooperatív tanulás a szaknyelvoktatásban.pdf] Szöveg
Nyilatkozat_Sándor Eszter_Kooperatív tanulás a szaknyelvoktatásban.pdf - Beküldött verzió
Restricted to Csak az archívum karbantartója

Download (309kB)

Absztrakt (kivonat)

A tanulás akkor hatékony, ha a tanuló aktívan részt vesz a tanulási folyamatban, ha az órai légkör támogató, valamint, ha a tudás átadásának folyamatában nem kizárólag a tanár, mint egyetlen információforrás kapja a meghatározó szerepet. A kooperatív tanulás során alkalmazott elvek, mint a pozitív egymásra utaltság, az elszámoltathatóság, az egyenlő részvétel és a párhuzamos interakciók elve lehetővé teszik, hogy beépíthessük a tanulási folyamatba a Z generáció sajátosságait, azt, hogy számukra az internet és a kapcsolati háló az információ és a tudás valódi forrása. A kooperatív tanulásszervezéssel kapcsolatos elméletekre és gyakorlati tapasztalatokra alapozva a módszer kísérleti bevezetése a Budapesti Gazdasági Egyetem Pénzügyi és Számviteli Karán (BGE PSZK) két csoportban, két tanár vezetésével zajlott (N=33). A tanulmányban arra keressük a választ, hogy megfigyelhetőek-e a kooperatív tanulásszervezési módszer szakirodalomban leírt előnyei ebben a speciális környezetben. A kérdőíves felmérés és az interjúk eredménye igazolja, hogy a kooperatív módszer segítségével megvalósul a hallgatók aktív részvétele a tanulási folyamatban. Ezáltal szívesebben jártak órára, nőtt a nyelvtanulási iránti motivációjuk és az önbizalmuk, valamint a hallgatók közötti együttműködés erősítette a tanulás iránti elkötelezettséget és a felelősségvállalást.

Abstract

Learning is effective when the learner is actively involved in the learning process, the classroom atmosphere is supportive, and the central part in the transfer of knowledge is not exclusively taken by the teacher as the sole repository of information. The principles observed in cooperative learning, such as positive interdependence, accountability, equal participation and parallel interaction allow for the incorporation of the peculiarities of Generation Z into the learning process or, to put it differently, the recognition of the fact that, for them, the real source of information is the Internet and social networks. Drawing on theories of organising cooperative learning and the related practical experience, the method was experimentally introduced by two teachers in two groups at the College of Finance and Accountancy of Budapest Business School (n=33). The present study seeks to answer the question whether the benefits of cooperative learning as described in the literature may be observed in this specific environment. The results from a survey and a series of in-depth interviews reveal that the cooperative method enables students to engage actively in the learning process. It is was presumably owing to factors of this kind that the students appeared to be more content to come to class, their motivation for language learning and self-confidence increased, as well as, thanks to their willingness to cooperate, their commitment to learning and sense of responsibility were strengthened.

Tudományterület / tudományág

bölcsészettudományok > neveléstudományok
bölcsészettudományok > nyelvtudományok

Kar

Pénzügyi és Számviteli Kar

Szervezeti egység

Pénzügyi és Számviteli Szaknyelvi Intézeti Tanszék

Intézmény

Budapesti Gazdasági Főiskola

Mű típusa: Könyv része
Szerző publikációban használt neve:
Publikációban használt név ORCIDMTMT szerző azonosító
Sándor Eszter10049474
Szirtesné Kiss Ágota10049477
Kulcsszavak: Szaknyelvoktatás, Kooperatív tanulás, Módszertan, Kísérlet
Felhasználó: Kovács Zsolt
A mű MTMT azonosítója: 3141372
Rekord készítés dátuma: 2017. Feb. 17. 13:48
Utolsó módosítás: 2017. Feb. 17. 13:48
URI: https://publikaciotar.uni-bge.hu/id/eprint/806

Actions (login required)

Tétel nézet Tétel nézet